Lipiec

Wydarzenie od: 2015-06-30Wydarzenie do: 2015-08-01

TATRZAŃSKI ŁAŃCUCH

Tatry to masyw górski typu alpejskiego - najwyższy i najwspanialszy nie tylko w obrębie Karpat, ale na całej przestrzeni pomiędzy Alpami a Kaukazem i Uralem.
Powierzchnia Tatr Polskich wynosi prawie 180 km2, co stanowi niewiele ponad 20 procent obszaru całego pasma. Tatry Polskie obejmują obszar o wielkim urozmaiceniu krajobrazu z dużym bogactwem flory i fauny. Miłośnicy zwierząt spotkać tu mogą m.in.: jelenia, rysia, wilka, gronostaja, niedźwiedzia brunatnego, kozicę, świstaka, wydrę, polnika tatrzańskiego i darniówkę tatrzańską. Bogactwo szaty roślinnej (ok. 1300 gatunków roślin z czego przeszło 250 to gatunki górskie i wysokogórskie; 180 zaliczanych do bardzo rzadkich) korzystnie wyróżnia Tatry spośród wszystkich pasm karpackich. Można tu znaleźć prawdziwych endemitów - rośliny występujące jedynie w Tatrach: skalnicę tatrzańską, ostróżkę tatrzańską, a także relikty polodowcowe m.in.: dębik ośmiopłatkowy. Do najpopularniejszych roślin tatrzańskich, najbardziej zaciekawiających turystę należą: majestatyczna limba, niepozorna szarotka, goryczka, lilia złotogłów, dziewięćsił i krokus .

 

Wyjątkowość tatrzańskiego środowiska była bezpośrednim powodem ustanowienia wydzielonego obszaru podlegającego szczególnej ochronie. 1 stycznia 1955r. zostały określone stałe granice Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego powierzchnia wynosi 21164 ha, z czego 11514 ha to teren objęty ścisłą ochroną. Tatrzański Park Narodowy położony jest na południowym krańcu Polski w Karpatach Zachodnich i obejmuje najwyższą część Tatr Polskich. (TPN graniczy z parkiem narodowym Słowacji (TANAP) i wspólnie stanowi Międzynarodowy Rezerwat Biosfery utworzony w 1992r. przez UNESCO).

Pierwszy znakowany szlak w Tatrach powstał w 1877 r. Wtedy to Walery Eliasz z własnej incjatywy oznaczył białą farbą ścieżkę z Jaszczurówki przez Polanę Waksmundzką do Doliny Roztoki. Obecnie na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego wytyczonych jest prawie 250 km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności dostosowanym do posiadanych kwalifikacji i kondycji amatorów górskich wędrówek.

Planując wycieczkę , warto wcześniej sięgnąć po praktyczny przewodnik Pascala "Tatry Polskie", zapoznać się z charakterystyką i czasem przejścia wybranego szlaku tatrzańskiego.

    • Jurek T.

      Ach te stare czasy, dobrze było i pracować tam i być. Pozdrawiam całą ekipę.

    • Er4567

      “Cudowne miejsce na pobyt”

      Po przeczytaniu poprzednich recenzji martwiłam się o mój pobyt w hotelu Willa Orla, ale razem z moim przyjacielem spędziliśmy tu wspaniały czas. Gdy przyjechaliśmy pracownik recepcji pozwolił nam wybrać nasze pokoje, nasz dwuosobowy pokój miał wyjątkowo wygodne łóżka, dużo miejsca na powieszenie ubrań i piękną łazienkę. Śniadanie było serwowane każdego ranka od 8 do 10 i składało się z wielu rodzajów chleba, zimnych mięs, serów, owoców, jajek i innych produktów. Wi-Fi działało całkiem dobrze, a w naszym pokoju był telewizor. Za 15 zł obsługa może zrobić za ciebie pranie. Pracownicy pensjonatu byli dla nas bardzo gościnni i życzliwi. Jedyną wadą Willi Orla jest odległość około 1 kilometra od głównej ulicy, więc trzeba się dobrze ubrać wychodząc. My byliśmy zawsze wdzięczni za możliwość spaceru po niezmiennie wyjątkowo sycących polskich kolacjach! Zdecydowanie polecam.

    • Dorota

      ''Rewelacja''

      Bardzo ladny pensjonat, obsluga bardzo mila. Pokoje zadbane i czyste.
      Sniadania naprawde bardzo dobre.
      Polecam to miejsce, napewno jeszcze tam wrocimy:)

  • Co tam panocku?
Do góry